Give it up for the 50 World Class UK semi-finalists going through to the Burst One Masterclass in February. And if you didn’t make it, don’t worry; there’s a second burst taking place  in March,  followed by a Masterclass in April. See theworldclassclub.com for details

Big high-fives to the first 50 semi-finalists:

  • Andy Stewart, The Tippling House, Glasgow
  • Alex Lawrence, Orchid, Aberdeen
  • Leon Back, Rye & Soda, Aberdeen
  • Robert Wood, The Edgbaston Hotel, Birmingham
  • Richard Tring, Red Light, Bristol
  • Joseph Tivey, La Raza, Cambridge
  • Tommo Quy, Captains Club, Bournemouth
  • Michael Braun, Panda & Sons, Edinburgh
  • Timothy Pryde, The Voodoo Rooms, Edinburgh
  • Matthew Wakeford, Bar G&V, Edinburgh
  • Jon Hughes, Bramble Bar, Edinburgh
  • Emma Andrew, Heads & Tales Bar, Edinburgh
  • Michael Cameron, Guy’s Restaurant & Bar, Glasgow
  • Chris Bowker, Gaucho Leeds, Leeds
  • Pedro Paulo, Coburg Bar @ The Connaught, London
  • Maxime Creusot, Steam and Rye, London
  • Andy Mil, The Cocktail Trading Co., London
  • Kyle Wilkinson, The Blind Pig, London
  • Bystrik Uko, Oblix, London
  • Mickael Lenu, Ham Yard Hotel, London
  • Nathan O’Neill, Dandelyan, London
  • Davide Colombo, Salvatore at Playboy Club, London
  • Luke Ridge, The Club at the Ivy, London
  • Dan Berger, Heddon Street Kitchen, London
  • Filippo Sioni, Oblix, London
  • Tiago Mira, Lobby bar at One Aldwych, London
  • Sara Cook, Babylon at the Roof Gardens, London
  • Casper Scott-Masson, Cecils, London
  • Jamie Cardwell, Coburg Bar @ The Connaught, London
  • Aaron Masonde, Oblix, London
  • Giorgio Maggioni, Shochu Lounge, London
  • Filippo Previero, Mr. Fogg’s, London
  • Matteo Cazzaniga, Quaglino’s, London
  • Ollie Hampton, Roka – Aldwych, London
  • David Gerrans, The Whip Mayfair, London
  • Darren Leaney, Dandelyan, London
  • Troels Knudsen, Mash, London
  • Julien Pascal, Shochu Lounge, London
  • Chris Jew, Manchester House, Manchester
  • Massimo Zitti, Cane & Grain, Manchester
  • Jamie Jones, Fumo, Manchester
  • Matthew Soares, Cloud 23, Manchester
  • Johnny Hume, Bonbar, Newcastle
  • Benji Ryde, RYND, Reading
  • Luca Corradini, American Bar at Savoy Hotel, London
  • Will Cox, The Bon Vivant, Edinburgh
  • Arnaud Chevalier, Worship Street Whistling Shop, London
  • Harry King, The Library, London
  • Brad Price, The Gatsby Bar, Sheffield
  • Tim Laferla, Red Bar @ Bam-Bou, London

The five most outstanding bartenders from each Masterclass will win a coveted place in the UK final held in Scotland this summer. Follow all the action at theworldclassclub.com

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe to our mailing list

First Name Email Address

Subscribe to our mailing list

First Name Email Address